انگیزه نامه های سوالی

انگیزه نامه های سوالی: انگیزه نامه همیشه بعنوان یک متن هزار لغتی نیست بعضی از دانشگاه ها یکسری سوال میدن که باید اونها رو جواب بدید و لازم نیست متنی اپلود کنید من اسم این انگیزه نامه ها رو انگیزه نامه های سوالی میزارم. حالا علت دادن سوال بجای متن موارد زیر میتونه باشه:
💢 وقت خیلی کم و متقاضی زیاد برای دانشگاه
💢 بررسی دقیق شما با توجه به روالی که خود دانشگاه داره
💢 جلوگیری از حاشیه نویسی و زیاده گویی متقاضیان
💢 اهمیت داشتن برخی اطلاعات نسبت به برخی دیگر
حالا بریم سراغ اینکه نکات پاسخگویی به این سوالات چی هست؟

نکته ی اول اینه که باید چندین و چند بار سوال رو بخونید تا متوجه منظور سوال بشید.
نکته ی دوم اینکه به محدودیت لغت یا کاراکتر (حروف) دقت کنید تا بیشتر از اون ننویسید.
و نکته ی سوم شروع کنید به نوشتن به هر مقدار که دوست دارید و بعد بخونید و کمش کنید.
در مورد نکته ی آخر اگر بخواین از همون اول کم بنویسید و محدودیت لغت رو دقت کنید نمیتونید بنویسید و هر چی به ذهنتون می رسه اضافی به نظرتون میاد و اخر سر هم از نوشتن خسته میشید. پس بهترین کار اینه که بعد از بررسی سوال هر چقدر دوست دارید بنویسید و بعد جملات اضافی و تکراری رو حذف کنید.
حواستون به تفاوت word و character باشه. اگر برای یک سوال گفته مثلا ۱۰۰۰ کاراکتر یعنی هزارتا حرف نه لغت پس باید تعداد حروف رو چک کنید نه تعداد لغت. چون موقع آپلود کردن، سایت خطا میده و ازتون قبول نمیکنه. اسلاید بعدی رو ببینید در نرم افزار ورد تعداد کاراکتر با فاصله و بدون فاصله رو براتون نمایش میده کافیه روی نوار آبی پایین کلیک کنید و پنجره ی کوچکی که باز میشه رو نگاه کنید.
پس به این نکات توجه کنید:
قبل از نوشتن انگیزه نامه راهنمای دانشگاه رو چک کنید که چه نوع انگیزه نامه ای میخواد کلی یا سوالی؟
سوالات رو خوب بخونید و محدویتش رو چک کنید(یا حروف یا لغت)
اول هر چی به ذهنتون میرسه بنویسید و بعد کمش کنید.
البته باید این نکته رو هم توجه کنید اگر انگیزه نامه ی متنیتون آماده اس با سوالاتی که دانشگاه ها میپرسن معمولا همپوشانی داره و سوالا به نحوی هست که در مورد تحقیقات و کارهای شما و هدف از آینده رو می پرسه. پس اگر نوشتید سعی کنید کوتاهش کنید و برای سوالا جایگذاری کنید

به استاد بگیم فاند می خوایم؟

در حین مکاتبه با استاد ممکنه براتون سوال پیش بیاد که ایا این استاد فاند میده یا نه؟ از کجا بفهمیم؟ ازشون بپرسیم فاند می دن یا نه؟ و اگر بخوایم مطرح کنیم چه زمانی مناسب تره؟

بطور کلی پرسیدن هر سوالی در مورد شرایط تحصیلیتون حق شماست چون با سرنوشت و زندگی آینده ی شما در ارتباطه. ولی یکسر­ی نکات رو اگر بدونید ممکنه کمتر براتون سوال پیش بیاد و با خیال راحتتری مکاتبه و اپلای کنید.

نکته ی اول: فلسفه ی مکاتبه کردن یعنی فاند میخوام. چرا؟ چون تا وقتی پروژه و تحقیقات وجود داشته باشه شما باید  هدایت علمی و حمایت مالی استاد رو داشته باشید. پس ماهیت مکاتبه غیر از پیدا کردن سوپروایزور، خواستن فاند هم هست.

نکته ی دوم: برای خیلی از دانشگاه هایی که باید شهریه بدید و رایگان نیستند، دادن فاند به مقاطع ارشد و بخصوص دکترا اجباریه و استاد حتی اجازه نداره دانشجویان سلف فاند رو قبول کنه. و قانونشون اینه که دانشجو باید در قبال کار روی تحقیقات یا کمک به استاد حقوق دریافت کنه.

نکته ی سوم: بعضی از اساتید با قرار دادی که با موسسات برای انجام کارهای پژوهشی میبندن در ازای اون پول میگیرن و برای شما از همون منبع، فاند در نظر میگیرن و این رو تو وب سایت یا پروفایلشون مینویسن. که مثلا اسکالرشیپ یا فاند سالانه داریم. اگر ننوشتند هم دلیل نمیشه که فاندی در کار نباشه ولی اگر پیدا کردید بدونید ایمیل زیاد دریافت میکنند و سرشون شلوغه.

نکته ی چهارم: در مکاتبه ی اول به هیچ عنوان لازم نیست اسمی از فاند بیارید. خود اساتید میدونن شما برای چی ایمیل زدید، برای همینه که ایمیل هرکسی رو باز نمیکنن و دنبال دانشجوهای خوب و محقق هستند. پس وقتی هدف از ایمیل زدن مشخصه گفتن اینکه فاند لازم دارید عملا بی فایده است.

نکته ی پنجم: اگر رشتتون فاندش رقابتی هست و شرایط خیلی سخت و عالی میخواد سعی کنید نظر استاد رو جلب کنید. موقعی که با استاد اسکایپ رفتید و ازتون خواست سوال بپرسید در مورد چگونگی حمایتش از خودتون بپرسید. اینکه اگر قبول شدید استاد چه کمکهایی میتونه بکنه؟ که معمولا خودشون میزان فاند و نحوه ی دریافت و نوع حمایت رو به شما خواهد گفت.

در آخر اینکه گفتن اینکه فاند میخواین حق شماست اما خود ایمیل زدن همون معنا رو داره و لازم نیست خودتون رو اذیت کنید. بجاش تمرکزتون رو روی نحوه ی مکاتبه و ارائه ی رزومتون بزارید تا خودتون رو به بهترین شکل معرفی کنید و استاد به شما اعتماد کنه و از شما خوشش بیاد. این نکات رو به یاد داشته باشید که برای مکاتبتون خوب سرمایه گذاری کنید.

استاد مسن یا استاد جوان؟

این سوال یکی از سوالهای مهمی هست که جوابش در انتخاب استاد بهتون کمک میکنه. اینکه استاد جوان باشه یا مسن به نظر و سلیقه ی شما بر می گرده اما بهتره بررسی کنیم ببینیم معایب و مزیتهای هر کدوم چیا هستند شاید بهتر بتونید تصمیم بگیرید. این بررسی هم میتونه برای استاد ارشد و دکترای ایران و هم خارج از کشور موثر و کمک کننده باشه.

مزایای استاد مسن

باتجربه تر و با سابقه تره.

دارای مقام علمی و سمت بالاتره که میتونید از اسمش در کنار اسمتون در مقالات استفاده کنید.

روابط و آشناهای قوی داره وشناخته شده ترهستند.

میتونه راهنمایی ها و مشورتهای بهتری بده.

کمک کمترش باعث خود ساختگی شما میشه.

ریکامش معتبر تره چون معروفتره.

معایب  استاد مسن:

سرشون شلوغه.

کمتروقت دارند کمک کنند.

چون خیلی مقالات دارند انگیزه برای کمک در نوشتن مقاله در اونها کمتره.

بیشتر در سفر و در کنفرانسهای علمی هستند.

ارتباط برقرار کردن با این اساتید سختتره.

ممکنه ایراد زیاد بگیرند و باعث نا امیدیتون بشن.

مزایای استاد جوان:

کمک کننده و فعال.

پر از شور و انگیزه برای نوشتن مقاله.

ارتباط  گیری راحت.

وقت براتون میزارند و کامل کمک میکنند.

برخورد دوستانه تردارند و بیشتر انرژی میدن.

تمایل به ارتقا دارد.

ممکنه با راه های نوین وتکنولوژی آشنایی بهتری داشته باشند.

معایب استاد جوان:

سمت و مقام علمی پایینتر دارند.

دانشجو ها رو برای دادن مقاله تحت فشار میزران و از دانشجو توقع زیاد دارند.

تجربه ی تحقیقاتی کمتر دارند.

خیلی شناخته شده نیستند.

فاند کمتری دارند.

این معایب و مزایا رو اگر در کنار هم بزارید شاید بهتر بتونید تصمیم بگیرید و موارد گفته شده ممکنه برعکس هم باشه یعنی استاد مسن تر وقت کافی برای دانشجو بزاره اما استاد جوانتر نذاره. اینها همه بستگی به مولفه های مختلف داره اما تجربه نشون داده یک دانشجوی تازه کار بیشتر ترجیح میده استاد جوان و حامی داشته باشه که بتونه باهاش بهتر ارتباط برقرار کنه و همه جوره راهنماییش کنه. البته فاند رو بیشتر دانشگاه به دانشجو میده و استاد در قالب گرنت فاند میده که کمک مضاعف فاند دانشگاه به حساب میاد. پس اگر استاد جوان دوست دارید از ترس نداشتن فاند از لیست اساتید حذفش نکنید. استاد مسن هم عمیق و دقیق کمکتون میکنه و می تونه حامی خوبی باشه. پس اگر کار با یک استاد با سابقه تر استرستون رو کمتر میکنه بهتره برید سراغ اساتید مسن تر.

راز اسکایپ موفق من

وقتی برای بار اول با استاد مکاتبه کردم جوابی که بمن داد این بود که باید ریز نمراتم رو با یک صفحه ریسرچ اینترست یا پروپوزال براش بفرستم. من هم سریع دست بکار شدم و شروع کردم به نوشتن در مورد موضوعی که دوست داشتم روی اون کار کنم چون ایده های زیادی توی ذهنم بود. بعد از حدود چهار روز برای استاد فرستادم و ایشون هم خواستن قرار اسکایپ بزارن و من دور روز وقت خواستم. در اون دو روز بصورت فشرده کارهایی که انجام دادم خیلی ساده و کمک کننده بودند:

یکسری سوال از توی اینترنت برداشتم و روبروی آینه  از خودم می پرسیدم و جواب میدادم. همون سوالا رو تو موبایل از خودم می پرسیدم و صدام رو ضبط میکردم تا ایرادات اسپیکینگ در بیاد. کار دیگه ای که کردم این بود که پروفایل، وب سایت ومصاحبه های استاد در یوتیوب رو بررسی ونوت برداری کردم.  مقالات اخیرش رو خوندم و کارهاش رو با دقت در خاطرم سپردم. در مورد کارهای خودم هم به ترتیب علاقه نوشتم که به چه کارهایی علاقه دارم و پروپوزالم رو مرور کردم تا  درست به سوالای مربوط به پروپوزالم جواب بدم.

تو روز مصاحبه لباس مرتب و رسمی پوشیدم و از نظر نور و پشت صحنه همه چیز رو درست کردم. وقتی تماس برقرار شد دوتا استاد نشسته بودند و من چون انتظار یک استاد رو داشتم کمی هول شدم اما اینقدر رفتارشون دوستانه بود که من ترس یادم رفت و تونستم با آمادگی که از پیش داشتم سوالاتشون رو جواب بدم. اینکه از اهداف آیندم پرسیدند، چرا کانادا رو انتخاب کردی؟ چرا من رو انتخاب کردی؟ چطور دانشجویی بودی برای استادت؟ و سوالات دوستانه و ساده که می شد جواب داد.

در حقیقت از اون چیزی که فکر میکردم راحتتر بود و دو روز بعد جواب گرفتم که ما دوست داریم دانشجوی ما بشی و اپلای کن.

استرس داشتن برای اسکایپ طبیعیه ولی اگر کامل خودتون رو آماده کنید مشکلی نیست و می تونید با موفقیت پشت سر بگذارید. همونطور که خوندید من کارهای ساده ای برای موفقیت در اسکایپ انجام دادم.

تکنیک پارافریز

پارافریز کردن یا بازنویسی، یک تکنیک بسیار کاربردی برای جلوگیری از سرقت ادبی هست. این روش به شما کمک میکنه که بتونید هر متنی رو با حفظ محتوا طور دیگه ای بیان کنید. بطور ساده تر، بازنویسی یعنی محتوای و مضمون حفظ بشه ولی به زبان شما نوشته بشه. این روش برای مقاله نویسی و حتی نوشتن انگیزه نامه خیلی موثر و کمک کننده است. بازنویسی  به این معنی نیست که فقط یکسری کلمه رو تغییر بدید یا مترادف اون کلمات رو بنویسید. بازنویسی یعنی اطلاعات و ایده های دیگران رو به زبان خودتون بنویسید اما با ذکر منبع.  حالا اگر این تکنیک در انگیزه نامه نوشته بشه یعنی جمله بندی متنی رو که دوست دارید رو میتونید بازنویسی کنید.

روش های مختلف پارافریز عبارتند از:

  1. تغییر part of speech
  2. تغییر structure
  3. کم کردن متن یا split
  4. جایگزینی مترادف یا synonym
  5. تلفیقی از همه ی موارد

روش اول: در این روش مثلا قید را به صفت و یا صفت رو به اسم تغییر میدیم:

  She spoke silently                           her speech was silent

روش دوم: در این روش کل ساختار جمله روتغییر میدیم مثلا معلوم را مجهول می کنیم یا بالعکس. یا جای کلمات را عوض می کینم:

The student was admired by her teacher                         the teacher admired the student

روش سوم: این روش هم خیلی ساده است یعنی جملات طولانی رو با نقطه جدا می کنیم و بالعکس. یا می تونیم بهم متصل کنیم:

Everyone knows he neither walks nor talks which is really horrible.

Everyone knows he neither walks nor talks. It’s really horrible.

روش چهارم:این روش ساده ترین و معمولترین راه هست اما فقط نباید از این روش استفاده بشه و بهتر با روشهای دیگه تلفیق بشه:

Everyone knows he neither walks nor talks which is really horrible.

Everybody knows he is crippled and mute which is so terrible.

روش پنجم: بهترین و در عین حال سختترین نوع پارافریز هست که ترکیبی از چند تکنیک هست که با تمرین و ممارست بدست میاد:

Everyone knows he neither walks nor talks which is really horrible.

He is known as a crippled and mute person. It’s so terrible.

همونطور که مشاهده میکیند تکنیک بازنویسی بسیار کاربردی هست و میتونه کمکتون کنه دچار کپی برداری از متون نشید و بعبارتی سرقت ادبی نکنید.

سه ترفند من در گرفتن جواب از اساتید:

اگر اساتیدی که بهشون ایمیل زدید جوابتون رو نمیدن و یا یکبار جواب میدن اما خبری نمیشه باید این نکته رو بخاطر داشته باشید که اشکال از شما نیست. جواب ندادن اساتید چند علت می تونه داشته باشه: اول اینکه اونها حجم زیادی ایمیل دریافت میکنند که بررسی هر کدوم به اندازه ی یک دقیقه هم کلی وقت ازشون میگیره. دوما واقعا سرشون شلوغه و ممکنه شما رو فراموش کنند چون در روز مکاتبات زیادی انجام میدن. در آخر اینکه ممکنه ایمیلتون رو گم و یا اشتباهی پاک کرده باشند. برای همین ابتدا توصیه میشه که ریمایندر بزنید و یادآوری کنید و اگر باز جوابی نگرفتید و واقعا مشتاق کار با اون استاد بودید از روشهای دیگه ای برای یادآوری استفاده کنید. بهرحال این موضوع قابل درک هست که شما بعنوان دانشجو برای خوندن مقالات استاد و حتی پیدا کردن استاد مورد علاقتون کلی وقت می گذارید و اگر جواب نگیرید حس نا امیدی به شما دست میده. پس این ترفندها رو برای اینکه بتونید جواب از اساتید بگیرید استفاده کنید اما دقت کنید در زمان مناسب خودش و بدون ایجاد مزاحمت و فقط برای اینکه تکلیف شما روشن بشه و اگر استاد موافق نبود سراغ اساتید دیگه برید.

تماس تلفنی:

این روش خیلی میتونه کمک کنه به شرطی که وب سایت یا پروفایل استاد رو چک کنید که در زمان مناسب زنگ بزنید، بدونید چی باید بگید و از نظر زبان و اسپیکینگ قوی باشید و وقت استاد رو نگیرید. این روش بخاطر تماس با خارج از کشور هزینه داره پس حواستون به این موضوع هم باشه.

شبکه های اجتماعی دیگر:

قطعا اساتید غیر از ایمیل و شماره تماس عضو شبکه های اجتماعی دیگه ای مثل لینکیداین، ریسرچ گیت و توییتر هستند. که پیشنهاد میشه به اکانت کاری لینکداین و یا ریسرچ گیت پیام بدید و سمت اکانتها و پروفایلهای شخصیشون نرید چون مناسب پیامهای کاری و آکادمیک نیست و ممکنه اثر عکس داشته باشه.

در خواست از اساتید بازنشسته:

معمولا اساتیدی که بازنشسته  ویا در حال بازنشستگی هستند این امکان وجود داره که ازشون درخواست کنید تا شما رو به همکاران جوانتر یا استاد مورد نظرتون پیشنهاد بدند. این پیشنهاد رو نباید از اساتید جوان بخواین چون اونها در رقابت با اساتید دیگه هستند و عملا کاری برای شما انجام نمیدن. در عوض اساتید مسن رو کمتر کسی بهشون ایمیل میزنه، سرشون خلوتتره و در رقابت برای جذب دانشجو با دیگر اساتید نیستند. این هم میتونه یه روش دیگه برای گرفتن جواب از استاد مورد نظرتون باشه.